Profilaktyka infekcji intymnych

infekcje pochwy Suplementacja Lekarze specjaliści Apteczka wakacyjna prawdz..

Suplementacja

Wspomagająco w przebiegu infekcji pochwy, warto uzupełnić mikroflorę bakteryjną pochwy o wybrane bakterie probiotyczne z rodzaju Lactobacillus. Ze względu na to, że niezależnie od rodzaju czynnika sprawczego w każdym rodzaju infekcji dochodzi do ilościowych i jakościowych zmian mikroflory na niekorzyść dominującej tam fizjologicznie bakterii z rodzaju Lactobacillus należy prowadzić suplementację tej bakterii.
Można to robić albo doustnie albo dopochwowo. Ważne jest aby stosowany probiotyk zawierał te bakterie z rodzaju Lactobacillus, które naturalnie są izolowane z populacji kobiet w Polsce. Jedynym takim produktem na rynku jest właśnie prOVag®. prOVag® jest produkowany przez polską firmę biotechnologiczną specjalizującą się w tworzeniu innowacyjnych probiotyków, nie jest więc produktem sprowadzonym z innych krajów i jedynie dystrybuowanym w Polsce.

Niezależnie od tego czy preparat jest w formie doustnej czy dopochwowej korzystne jest stosowanie probiotyku w następujących sytuacjach:

A. jako suplementacja:

 • w trakcie oraz po zakończeniu leczenia antybiotykami;
 • przy rozpoznanym bakteryjnym, pasożytniczym, wirusowym lub grzybiczym zakażeniu pochwy i sromu;
 • przy nawrotowych, wtórnych i przewlekłych zakażeniach pochwy i sromu

B. jako profilaktyka zakażeń w obrębie układu moczowo-płciowego:

 • przed i po planowanych zabiegach chirurgicznych;
 • dla kobiet w okresie menopauzy;
 • dla kobiet, których aktywność płciowa, styl życia, praca zawodowa lub aktywność fizyczna zwiększa ryzyko zakażeń układu moczowo-płciowego (częsta zmiana partnerów płciowych, częste podróże, korzystanie z basenu, przebywanie w środowisku o obniżonym standardzie sanitarno-higienicznym, itp.).

Coraz szersza wiedza na temat antagonistycznych właściwości bakterii z rodzaju Lactobacillus wobec drobnoustrojów chorobotwórczych potwierdza ich niezwykle ważną rolę w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń. W przyszłości w obliczu narastania lekooporności drobnoustrojów bakterie probiotyczne mogą stać się pożądanymi czynnikami wspomagającymi leczenie. Należy zwracać baczną uwagę, czy obecnie dostępne preparaty przeszły próby kliniczne i spełniają wymogi WHO/FAO. Pamiętajmy, że mechanizmy działania probiotyków nie są do końca poznane. Nasuwa się coraz więcej pytań dotyczących interakcji międzybakteryjnych w różnych układach organizmu ludzkiego. Wyjaśnienie molekularnego podłoża tych interakcji jest nadal przedmiotem badań.

Lekarze specjaliści

Należy pamiętać o tym aby przynajmniej raz w roku odwiedzać lekarza ginekologa w celu wykonania ogólnego badania ginekologicznego oraz w zależności od wskazań wykonania badań dodatkowych (cytodiagnostyka ogólna, onkologiczna, hormonalna, badanie mammograficzne). Od regularnych wizyt u tego specjalisty zależy cała sfera zdrowia intymnego. Oczywiście nie należy zwlekać w sytuacji kiedy pojawiają się objawy chorobowe o szczególnym nasileniu lub nie uzyskano poprawy po zastosowaniu metod z zakresu samoleczenia. Warto również wspomnieć, że w przypadkach niektórych infekcji (grzybice, rzęsistkowice) leczeniem zaleconym przez lekarza powinien być objęty również partner.

Apteczka wakacyjna prawdziwej kobiety

Wiemy doskonale, że w każdej apteczce wakacyjnej bez wątpienia powinny znaleźć się preparaty przeciw ukąszeniom owadów, preparaty nawadniające, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe czy kosmetyki przeciwsłoneczne z wysokim filtrem… O czym jeszcze warto pamiętać?

Prawdziwa kobieta powinna koniecznie zadbać również o intymne okolice ciała. Zadbany układ moczowo płciowy to gwarancja dobrego samopoczucia, świeżości i braku konieczności nieplanowanych wizyty u ginekologa (który często także planuje urlop wtedy co my:).

Każda kobieta jest naturalnie chroniona przez symbiotyczne bakterie kwasu mlekowego, które znajdują się w układzie pokarmowym i rozrodczym. Te bakterie Lactobacillus utrzymują naturalną równowagę w naszym organizmie i chronią nas przed rozwojem chorobotwórczych bakterii i grzybów czyli przed biegunkami, infekcjami i stanami zapalnymi, także pochwy. Ilość ochronnych bakterii może się znacznie obniżyć podczas antybiotykoterapii, antykoncepcji, menopauzy, ciąży czy podczas stosowania niezbilansowanej diety czy nawet w wyniku codziennego stresu. Także podczas podróży, zmianie diety, kąpieli na basenach jesteśmy dużo bardziej narażone na bakterie!

Aby wzmocnić mikroflorę, warto stosować sprawdzone probiotyki jeszcze przed urlopem - najlepiej około 2 tygodnie przed palnowanym wyjazdem. Warto też  przedłużyć profilaktykę i stosowaćje także po powrocie z wakacji, regularnie 1-2 razy w tygodniu. Należy jednak wybrać takie probiotyki, które długotrwale przywrócą równowagę zarówno mikroflory układu pokarmowego jak i rozrodczego.

Wartym polecenia jest prOVag®, który najczęściej polecają specjaliści (Pharmatrend 2012). prOVag® posiada wysoką skuteczność potwierdzoną badaniami i pozytywną opinią Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Preparat ten ogranicza nadmierny rozwój niepożądanych bakterii i grzybów w układzie rozrodczym i pokarmowym (w tym G.vaginalis, C. albicans, S. agalactiae, które są najczęstszą przyczyną stanów zapalnych pochwy u Polek oraz E. coli i C. difficile – bakterii często powodujących biegunki, także podróżne).

Wiele z kobiet używa także specjalnych kosmetyków do mycia okolic intymnych - to dobra praktyka, należy wybierać preparaty, które maja kwaśne pH najlepiej z naturalnym kwasem mlekowym.

W XIX wieku wiadomo już, że okolice intymne się starzeją a z wiekiem śluzówka robi się cieńsza, wyschnięta ma skłonności do podrażnień a nawet pęka. Tak jak o skórę twarzy możemy zadbać o pochwę i okolice intymne. Do ochrony, zakwaszania, nawilżania i pielęgnacji warto używać specjalistycznych preparatów (np. prOVag żel®, który w 2012 został uznany za najlepszy preparaty na schorzenia ginekologiczne i nagrodzony Złotym Otis). Wiele kobiet nosi go w torebce na co dzień by móc zareagować na wypadek pierwszych objawów problemów intymnych, gdyż łagodzi on także podrażnienia i zapewnia komfort intymny. W przypadku suchości warto sięgnąć po preparaty nawilżające z naturalnymi składnikami (np. Hydrovag®, który zawiera kwas hialuronowy, mlekowy, glikogen i posiada pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Menopauzy).

Wakacyjny niezbędnik:

 • leki przeciwbólowe
 • preparaty nawadniające (np. Orsalit®), przeciwbiegunkowe (np. węgiel)
 • preparaty do ochrony zdrowia intymnego (np. inVag®, prOVag żel®)
 • preparaty przeciw i po ukąszeniu owadów
 • leki przeciwalergiczne lub wapno
 • na dolegliwości żołądkowe (np. krople żołądkowe)
 • środki rozkurczowe, jeśli zdarzają się skurcze (np. Buscopan)
 • ew. preparaty na ból gardła
 • środki opatrunkowe np. bandaż, plastry,
 • środki dezynfekujące rany np. woda utleniona, gazik nasączony
 • chusteczki oczyszczające
 • leki stale zażywane
 • rękawiczki jednorazowe